článok uverejnený v časopise Vitalita 10/2016: Láskavý bojovník - Láskavá bojovníčka.
 
Krásny októbrový mesiac želám Vám, všetkým čitateľom Vitality. V minulom čísle som uviedol názov: Bojové umenia ako umenie sa báť. Budem v tom pokračovať viacej na telo. Pozývam Vás na prechádzku o vnútornom a vonkajšom bojovaní. Pokiaľ by mal niekto pocit, že sa ho téma bojových umení netýka, možno ho vyvediem z omylu. Riadna výzva hneď na začiatku, však? :) ak sa zaujímaš/te, čítaj ďalej...

bokken hakama postoj

Všetci Vy, ktorým sa niekedy rozbúchalo srdce a zasvrbeli Vás prsty, či sa pohlo telo pri pohľade na šermovanie s  mečom. Tí, ktorých zaujíma vyplniť si takýto sen či zvedavosť o  bojových umeniach, ktoré by ste mohli využiť  relaxačne i v dennom živote. Pozývam Vás ...

Dobrým výsledkom by mohlo byť naučiť sa nebojovať - so životom, so sebou, ... A ako pomôcka je použitá fyzická rovina, kt. je dostatočne uchopitelna a prezentná. Kde je pre mňa výhodnejšie byť pevnejšie, kde byť tekutejší, ako byť spontánne jednoduchý. Toto nás minimálne v začiatku učí vedome vzdanie sa životu paradox? Podstatou je teda byť dušou prítomný v telesnosti, ktorou realizujeme svoje sny. Keď sa vnútorné telo- telo duše, spoji slobodne prirodzene s fyzickym. Rozvinutie zodpovednosti individuálneho, partnerského a skupinového fungovania. V bojových umeniach je ponuka pre nadherne online konfrontácie pochopení. Aké sú moje motivácie, vnútorné postoje - toto všetko sa fyzicky zrkadlí v pozíciách tela, vzorcoch útekov, útokov, zamrznutí. Je to jedna z ciest k vnútornej i vonkajšej slobode, radosti A spontaneity.

 MartialArts wallpapers 59Stále viac mužov i žien mi v poslednej dobe vraví, že ich starým snom bolo učiť sa bojové umenia. Pýtam sa prečo? Odpoveďou je dokázať sa brániť, byť silný, cítiť sa v bezpečí, ťahá ma tam niečo čo neviem vysvetliť.

Keď sa pýtame na pôvodný úmysel, účel niečoho kam vstupujeme (kurz, škola, vzťah, práca) popisujeme vlastne v čom vnímame výhodu niečo robiť alebo tým byť. Či tam ideme hlavou alebo preto že nás tam niečo ťahá, volá a ten hlas je dostatočne silný aby som to nedokázal ignorovať. Potreba s tým byť tak, aby sa mi odhalila pravda o tom čo ma tam ťahá a sa potrebujem dozvedieť.

..."Poznanie vlastných hraníc nie je len vedomou záležitosťou. Môže prísť v podobe depresivnej nálady, ktorá prinajmenšom v tomto okamihu ničí naše šťastie a vedie nás k základnému prehodnoteniu nášho poznania, domnienok a skutočných cieľov našej existencie"...  T.Moore
srdečne upozorňujem na knihy Thomasa Moora: Kniha o duši; Kniha o lásce a přátelství; Temné noci duše a Duša sexu

V súčasnosti vychádza ako jedna z najdôležitejších schopností schopnosť udržať si svoje vnútorné a telesné prostredie v najvýhodnejšom stave - dovoľujúca byť za každých okolností sám sebou s úctou, citlivosťou, radosťou a láskou, tieto vnútorné kvality si ustáť a nehanbiť sa za ne.

Vnútorná sila

tento kurz je možné absolvovať i v individuálnej forme, i keď účasť v skupine má svoje nezastupiteľné výhody:
nieje potrebná žiadna predošlá znalosť bojových umení, pohybových aktivít alebo iných vnútorných cvičení. Predpokladom je iba záujem exprimentovať a úprimná snaha poznať o sbe viac.

Go to top