deti v nás
 
Vítam Vás v ďalšom diely o tom, ako môžeme pre seba dobre využiť pocity hanby. Dnes sa budem zaoberať témou, ktorá zvykne byť na úplnom dne tejto studne – a to pomenovanie a nasledovanie toho čo v živote naozaj v hĺbke chceme.

Osobne Vám navrhujem, čítajte článok postupne, dajte si dostatok času nacítiť / navnímať si ako sa Vás text dotýka, čo cítite. Akékoľvek pocity súhlasu či nesúhlasu, kde na tele to cítite. A hlavne – ako sa Vás to dotýka v kontexte Vášho života. Ak necháte čítať „i svoje telo“, je šanca že Vás Vaša vnútorná múdrosť privedie tam kam Vás život volá. Alebo zistíte, že už tam ste...

hanba chlap umeleckyZdravím Vás v marcovom vydaní Vitality. Dnes sa vrátim k téme o ktorej som písal v auguste minulého roka – Hanba a zahanbovanie. Dôvodom je ich utajená nevedomá dynamika. Po skúsenostiach z lektorovania seminárov sa mi neustále potvrdzuje, že práve toto býva za partnerskými, zdravotnými i pracovnými problémami ako nejaký duch, čo sa zrazu vynorí. A vzhľadom k tomu, že v stave keď sme zahanbený sme dobre ovládateľný, býva prvým mottom spoločnosti heslo ako: „ Zahanbuj a panuj“, čo je pre mňa dostatočným dôvodom poukázať na tento mechanizmus ovládania, znižovania ľudskej dôstojnosti a sebacítenia.

hanba muz s rukami cez tvarZdravím Vás pri štvrtom diely o Hanbe a jej skrytých daroch. V predchádzajúcich dieloch som písal skôr o tom, čo hanba je, prečo je dôležitá, čo prináša, čo nás stojí keď si ju neuvedomujeme. V tejto časti sa sústredím na to, ako ju vlastne u seba odhaliť a ako s ňou narábať. Budem písať o rôznych signáloch, podľa ktorých ju môžeme spoznať, uvedomiť a pomenovať.

 hanba motív chlapDobrý deň Vám všetkým. V dnešnej časti z cyklu „Hanba ako strážca ľudskej dôstojnosti“ sa budem venovať téme hanby a zraniteľnosti v zmysle významu „vzťahovej kondície“. Čo je pre mňa motiváciou?
Radostné, hravé, intímne a silné vzťahy. Rád by som, keby ste si mohli dovoliť čítať text o niečo viacej telom než hlavou, doslovne ho zažívať cez telo, vnútorné obrazy, chute či vône. Aby text mohol byť pre Vás živý, mohol sa Vás dotknúť a Vy si z neho niečo zobrať do svojho bežného každodenného života. A tak do všetkých typov vzťahov, ktoré žijete, či by ste radi žili...
Takže, čo vnímam pod výrazom „vzťahová kondícia“?

 Bolo mi cťou pozvať na seminár popredného svetového odborníka Dr. Stephana Marksa na tému, ktorá sa v našich životoch často pohybuje na nevedomej hranici - „Hanba“. A preto, či často práve preto, má obrovský vplyv na naše životy. Dr. Marks je z Nemecka, a prijal moje pozvanie prvý raz s nami na Slovensku i Čechách zdieľať jeho ľudský prístup k tejto náročnej téme. Učí v rámci celej Európy ako dosiahnuť, aby boli ľudské životy dôstojnešími. Jeho knihy sú zatiaľ dostupné iba v nemčine. Tu je textm ktorý som uverejnil v časopise Vitalita:

Neriver-ganges-rishikeshraz sa stáva, že človek prežije väčšiu časť života kým príde na to, čo vlastne chce.  A takmer na staré kolená si spomenieme, že už sme to predsa vedeli, cítili sme prítomnosť toho tajomného aspoň chvíľu, ako deti. Ako nás čosi takmer osudovo niekam ťahalo...

Čínsky symbol jin-jangu alebo akákoľvek jeho varianta z inej kultúry. Ak čítate tento text a nevietjin jange o čom sa vraví, pozrite si pripojený obrázok. Výrazné sú tu veci ako: dve farby, kruhový tvar, všetky tvary sú oblé, otáčavé. Nás teraz zaujíma hlavne dvojica protikladov: čierna a biela. Alebo inak - temné a svetlé. Rovnováha. Jedno bez druhého nieje a každé v sebe obsahuje časť druhého.

Zväčša je cieľom naplnenia ľudského života jedno slovo - naplnenie.

Mám dojem, že sme veľmi málo pozorný k tomu, ako a čo toto naplnenie umožňuje. Tak isto verím, že sú dôvody prečo to tím či iním ľuďom či organizáciám vyhovuje. Poďme sa zaujímať aspoň na chvílu o Dušu, o uduševnenie a láskavosť. O vzťah k sebe, k svojej duši, svojmu životu a tomu čo je vnímané dušou ako veľmi podstatné... o vzťahovanie sa k niekomu alebo niečomu.

(doplnenie článku v krátkej dobe, stránka sa postupne dopĺňa, ďakujem)

Go to top